
Over mijn eigen burnout, over symptomen, over schuld en over wat nu te doen?
Burnout, boreout en overspannen zijn wijzen op een langdurig niet te hebben gevolgd van wat ‘werkelijk uit je komt’ of wat werkelijk bij je past.
Het wijst op het meedoen aan patronen en in stand houden van patronen die uiteindelijk zelfdestructief zijn gebleken.
Je ‘systeem’ heeft je nu heel duidelijk een signaal gegeven om te stoppen met wat je aan het doen was.
En vooral: het niet meer op die manier te gaan doen.
Mijn Burnout
Ik (Johan) kom uit een situatie van zware overspannenheid en uitputting, een burnout dus. Gedurende vele jaren deed ik niet wat werkelijk uit me wilde komen.
Simpelweg omdat ik niet beter wist.
Ik was me er niet van bewust dat er andere manieren van leven bestonden dan ik tot dan toe had gekend.

Na een uitdrukkelijk besluit dat het klaar was met zoals het altijd was gegaan ben ik begonnen met wat, naar ik later vernam, zelfonderzoek heette.
Inmiddels is het mijn tweede natuur geworden en heeft het geleid tot vele mooie en bijzondere bewustwordingen en ervaringen in mijn leven.
Symptomen en een eenvoudige test
Het drong pas in volle omvang tot me door dat ik volkomen uitgeblust was toen ik terugkwam van een vakantie.
Ik was nog vermoeider dan voor de vakantie!
Het idee om maandagochtend op kantoor te verschijnen voelde verschrikkelijk!
Hèt symptoom van een burnout is dan ook met stip: vermoeidheid.
Niet een tijdelijke vermoeidheid na een zwaar weekend of zware week of zware maand. Deze moeheid heeft aanwijsbaar te maken met een drukke periode.
Er is dan ook een eenvoudige test, maar deze test vergt wel enige openheid. Kijk nu eens eerlijk naar jezelf terug op de afgelopen jaren en stel de volgende vragen:
- Doe ik wat ik leuk vind?
- Ben ik op de plek waar ik moet zijn?
- Is mijn dagelijks gevoel van behagen goed?
- Of alleen in die enkel avondjes of weekendjes?

Bij “Nee, nee, nee en ja” zit je in de gevarenzone…
En de vermoeidheid? Hoe lang al? Maanden? Of eigenlijk al jaren?
Een van de kenmerken van mensen die een burnout krijgen is dat ze vaak te lang doorgaan. Ben jij ook zo iemand?
Heb je schuld aan je burnout, boreout of overspannenheid?
Het rare achteraf is dat ik me schuldig voelde dat ik het niet meer ‘aan kon’.
Ik vond mezelf daardoor niet echt sterk. Later werd ik me ervan bewust dat het toch ietsje anders zat.
Het is uiteraard niet je schuld dat dit gebeurt.
Je hebt meegedaan met wat je dacht dat goed voor je was, of waarvan je dacht dat goed voor anderen was die afhankelijk van je (lijken te) zijn.
Vanuit zorg voor, een verantwoordelijkheidsgevoel of welke andere reden dan ook.
Maar nu blijkt dus dat je even bent ‘omgevallen’ en kom je misschien zo langzamerhand tot het besef dat je uiteindelijk vooral verantwoordelijk bent voor je eigen leven. Hou je je daar niet aan dan leidt dat dus tot deze situatie, de situatie van burnout of boreout of overspannenheid.
Nu kun je dus helemaal niet meer zorgen voor anderen.
Simpelweg omdat je niet voor jezelf hebt gezorgd.
Twee keuzes

Er zijn nu in mijn ervaring twee keuzes:
- Of je gaat na een tijdje rusten weer hetzelfde doen.
- Of je verandert rigoureus de patronen die hebben geleid tot de aandoening(-en).
In dat laatste geval kijk je welke patronen nu eigenlijk niet meer bij je passen.
Dat heet zelfonderzoek: je leert open en eerlijk naar jezelf te kijken.
Hoe moeilijk en onwaarschijnlijk bepaalde aspecten ook lijken om te veranderen je gaat het toch aan om het uit te diepen voor jezelf.
Het ‘wegwuiven’ van die aspecten onder het mom van ‘ik moet me niet aanstellen’ of ‘iedereen kan dat toch volhouden’ of ‘ja dan stort alles in’ enzovoort, is nu precies niet wat je moet doen.
Want dat heeft juist geleid tot die burnout!
En wat heeft spiritualiteit daarmee van doen?
Je wist het misschien niet, maar dit is nu precies wat verstaan wordt onder (fundamentele) spiritualiteit: het (opnieuw) leren leven door het leren toepassen van oprecht zelfonderzoek.
Vandaar dat de begrippen uit diezelfde spiritualiteit zeer bruikbaar zijn om uit situaties van depressie en boreout te komen en te blijven.
Wellicht ben je bekend met het ‘NU begrip’, als in de ‘kracht van het nu’ en het begrip ‘ego,’ dat veel in de psychologie en spiritualiteit wordt gebruikt.
Handvatten
Om te leren omgaan met onder andere een burnout of boreout heb ik de cursus Spiritualiteit en Zelfonderzoek in de Praktijk ontwikkeld.
Kijk bij Activiteiten voor meer informatie over de Cursus.